Akikre büszkék vagyunk: Darnyi Tamás


Akikre büszkék vagyunk sorozatunkban eredményes hazai sportolók életútját ismerhetitek meg jobban, érdekességeket, eredményeket gyűjtünk össze és számos illusztrációval tesszük még színesebbé, teljesebbé a képet. Leginkább olyan sportolókat választunk ki, akiket a korábbi igényfelmérések során kértetek. Persze a lista folyamatosan bővül, ezért bármikor szívesen fogadjuk az ötleteket.
Nyitóbejegyzésünk alanya nem más, mint Darnyi Tamás, négyszeres olimpiai bajnok, a legeredményesebb magyar férfi úszó olimpikon.
1967. június 3-án született, Budapesten. Hatévesen, Szlavitsek Tivadar keze alatt tanult meg úszni, miután jelentkezet tegy újsághirdetésre. Utána Korényi Olga terelte az útján, az első sikereket az ő irányítása alatt érte el. Már fiatalon figyelemreméltó volt a teljesítménye, 1975-ben, a nyolcéveseknek kiírt bajnokságon sorra nyerte az aranyérmeket. A következő év sajnálatos módon meghatározó volt Darnyi számára, hiszen ekkor érte sérülés a szemét egy hógolyócsatát követően.



1982-ben az innsbrucki ifjúsági Európa-bajnokságon robbant be Darnyi, ekkoriban már Széchy Tamás volt az edzője. A vegyes számok mellett volt ő a leggyorsabb 200 pillangón is, így az EB legeredményesebb versenyzője lett. Ám év végén kezdődtek a problémák a szemével, többször műteni kellett és az úszástól is el akarták tiltani. Ezért írt leveled Darnyi 1984-ben, a következő kérelemmel:

„Kérem, tegye lehetővé számomra a sportolást és a versenyzést, ami az én életem értelmét jelenti. Kérem, ne gáncsolják el az életemet, mert versenyzés nélkül az életem értelmét veszti. Segítségüket kérem az élethez!”

1984 márciusában az utolsó pillanatban végül megkapta a versenyzési engedélyt is. Az országos bajnokságot kevéssel a bojkottált olimpia előtt rendezték, Darnyi itt tapasztalható fejlődése szembetűnő volt.
Nagyban növelte az önbizalmát, hogy 1985 júniusában, Rómában sikeresen legyőzte az olaszok legjobbját, Franceschit. A siker után így nyilatkozott:

„Kevés a nemzetközi tapasztalatom, tudom magamról, hogy egy-egy rangos külföldi eseményen néha remegő lábakkal állok a rajtkőre, így szükségem van a hasonló sikerélményekre. Nagyon készülök az Eb-re. Tisztában vagyok vele: nemcsak magamért úszom, hanem azokért is, akik oly sokat tettek értem. Négyszáz vegyesen mindenképpen szeretnék dobogós helyezést elérni.”

Augusztus elején következett a szófiai Európa-bajnokság és Darnyi első átütő sikere a felnőtt mezőnyben. 400 vegyesen 4:20,7, 200 vegyesen 2:03,23 volt az ideje. Négyszázon két másodperccel volt gyorsabb a másodiknál, a rövidebbik távon kilenc tizeddel. A győzelem után a következő interjút közölte a Képes Sport.


A szófiai Európa-bajnokság 200 méteres vegyesen 2:03,23-at úszott

„– Mi a szép az úszásban?
– Hát ez. Hogy győzni lehet.
– Fontos neked ?
– Nagyon.
– Négyszer operáltak, fájdalmas volt ?
– Inkább kellemetlen. Főleg utána néhány hétig. Elviseltem.
– Akarattal?
– Biztos.
– Ugyanazzal az akarattal, amelyikkel Európa-bajnok lettél?
– Lehetséges. Erre sem gondoltam még. Talán tényleg összefügg a kettő. De akkor ez az életben továbbra is segíthet.
– És, ha úgy alakult volna, hogy többé nem úszhatsz!
– Ez egy pillanatig sem fordult meg a fejemben.”

Az 1986-os madridi világbajnokságon aztán már favorit volt. Ennek megfelelően 400-on a győztes ideje 4:18,98 volt, míg 200-on 2:01,57. Legyőzte az olimpiai bajnok Baumannt és Jaroscsukot is.


A madridi világbajnokságon


1987 augusztusában megvédte az Európa-bajnoki aranyát, és életében először megjavította a világcsúcsot. 4:15,42 lett az új rekord, amivel üzent az amerikai Dave Whartonnak, aki öt napig mondhatta el magáról, hogy az övé a legjobb idő. A szintén Széchy-tanítvány Szabó József volt mögötte a második az EB-n. Négy nappal később Darnyi 200 vegyesen is világcsúcsot ért el, amivel egyértelműen az olimpia legnagyobb favoritjává lépett elő.

A 88-as szöuli olimpia előfutamában olimpiai csúcsot (4:16,55), a döntőben pedig világcsúcsot (4:14,75) úszott 400 vegyesen. A 92-es barcelonai olimpia döntőjében ismét olimpiai csúcsot (4:14,23) úszott 400 vegyesen. Ezen kívül mindkét alkalommal bajnok lett 200 vegyesen is.

Itt láthattok videót két olimpiai győzelemről:






Most pedig lássuk, hogy az olimpiai sikerein kívül mivel büszkélkedhet még:


Országos Bajnokságon elért helyezései


Az érmeken kívül számos elismerést is kapott az évek során:

- Az év magyar úszója (1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992)
- Az év magyar sportolója (1986, 1987, 1988, 1990, 1992)
- A Magyar Népköztársaság Csillagrendje (1988)
- Halhatatlanok Klubja tag (1991)
- A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (1992)
- Óbuda-Békásmegyer díszpolgára (1992)
- MOB érdemérem (1996)
- 2000-től az Úszó Hírességek Csarnokának tagja
- Csik Ferenc-díj (2002)
- Prima díj (2006)
- A magyar úszósport halhatatlanja (2013)
- Prima Primissima díj (2013)
- Budapest díszpolgára (2019)

Ezen kívül 91-ben az év európai sportolója lett. Mivel nemzetközi versenyen egész pályafutása alatt verhetetlen maradt vegyes úszásban, így kiérdemelte a Vegyes Király nevet is.

Lássuk, melyik csapatok képviseletében versenyzett: 1975-től az Újpesti Dózsa, illetve az Újpesti TE, 1991-től a Budapesti Rendészeti SE, 1993-tól a Sport Plusz OTP SE versenyzője volt. Edzője először Korényi Olga, később pedig Széchy Tamás lett. Utóbbi legeredményesebb tanítványaként tartják számon.
Végül 1994-ben veretlenül jelentette be visszavonulását. Egy évvel később, 95-ben megalapította az úszóiskoláját, ahol azóta már több ezer gyerek megtanult úszni, köztük például Gyurta Dániel is.

2014-ben Floridában dolgozott edzőként, amikor szerencsétlen baleset érte. Biciklivel tartott egy virágbolt felé, amikor egy teherautó elgázolta. Egy kulcscsonttöréssel megúszta a dolgot, ám a kártérítési procedúra kisebb botrányt kavart akkoriban.


Bush elnökkel


Talán nem kell részleteznem, mennyire nem szeretett interjút adni, így szinte meglepő, hogy 24 év hallgatás után 2017-ben mégis beszélt a Kossuth Rádióban. Ebből sok egyéb mellett kiderült az is, hogy egyik lánya sem szeret úszni, így ahelyett hogy apjuk nyomdokaiba lépnének, inkább balettoznak és zongoráznak.
2019-ben újabb interjút adott, amikor a Magyar Úszó Szövetség felkérte annak kapcsán, hogy Szabó Joe is helyet kapott a Hírességek Csarnokában. Darnyi így kezdte:

„Hadd kezdjem azzal, hogy talán két mondat is elég lenne ahhoz, hogy elmondjam Joe-ról a tökéletes laudációt. Az egyik: ő olyan ember, akit mindenki szeret, akiről soha nem lehetett rosszat mondani, hallani. A másik: az Öreg négy generáció tagjaiból faragott olimpiai bajnokot, de az összes közül csak egyetlen aranyérmet könnyezett meg – amikor Joe nyert Szöulban.”


Szabó József és Darnyi Tamás


Ám Szabó József életútja már egy másik történet…

Megjegyzések