1982
Kovács L. – Csonka, Hlagyvik, Mile, Magyar – Hannich, Póczik, Burcsa – Szabó O., Szentes, Hajszán. Ez az összeállítás hasonlóan beleégett az „alaplapomba”, mint mondjuk a 84-85-ös Videoton névsora: Disztl P. – Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G. – Burcsa, Csongrádi, Vadász – Májer, Szabó J., Novath. Külön érdekesség, hogy Burcsa Győző mindkét nagyszerű csapatnak vezéregyénisége volt, ám sajnálatos módon a válogatottban alig kapott lehetőséget.
A győriek kiváló szereplésének a titka a Verebes által szinte tökélyre fejlesztett támadó futball volt. Ebben a bajnokságban a meccsenként rúgott góljaik átlaga 3 volt, és több meccsen is 5 gólnál többet szereztek, köztük ilyen győzelmeket aratva: 8-1, 7-1, 8-0, 9-2. Ezeknek a nagy zakóknak az áldozatai a Debrecen, a Diósgyőr, a Szeged és az Ózd voltak. A Rába ETO hazai mérlege szinte hibátlan volt, egyedül a Békéscsaba tudott pontot elvinni a méltán rettegett győri katlanból, ami akkoriban a legmodernebb magyar stadion volt, a remek szereplésnek köszönhetően sok meccsen 20 ezres nézőszámmal.
Pici családunkkal az év végét egy végtelen hosszúságú vonatozással tettük emlékezetessé, legalább is számomra az marad az a zakatolás, amikor hálókocsiban robogtunk egészen Kelet-Németországig (NDK). A Karácsonyt ugyanis szüleim német barátainál töltöttük. Én többnyire rommá untam magam, 13 évesen az ott töltött egy hét alatt szinte kizárólag a lemezhallgatás volt az egyetlen szórakozásom. Az viszont feledhetetlen élmény maradt, hogy ekkor fedeztem fel a Pink Floyd együttes talán legjobb nagylemezét, ami The Dark Side of the Moon címmel jelent meg 1973-ban. Ez az album mindmáig top10-es nálam. Az élményt sikerült hazahoznom magammal, mégpedig magnókazettára másolva. A mai ifjak számára talán már a bakelit lemez is ismeretlen fogalom, de a magnókazetta egész biztosan az 😊 A másik, ami számomra akkor érdekes volt, hogy a német gyerekeknél a Télapó (dallamos német nyelven: Weihnachtsmann) csak Karácsonykor jött, nekik ő hozta az ajándékot.
Csík Jánost a Vasas kispadján egy akkor még szinte pályakezdő edző, Mocsai Lajos váltotta. A 27 éves szakember új felkészülési tervet és új taktikát alkalmazott, amivel eleinte nem ment tökéletesen a csapat játéka. A keményebb edzésmunkát néhányan nehezményezték, ám Sterbinszky Amál csapatkapitányként az öltözőben kiállt a társak elé és azt kérte, hogy fogadják el a fiatal szakember elképzeléseit, a megterhelőbb edzéseket, kövessék az utasításait, és meglátják, miként alakulnak majd a dolgok. Nos, a dolgok nem is alakulhattak volna fényesebben, hiszen a csapat játéka olyannyira beindult, hogy 1982 tavaszán már a BEK elődöntőjében játszottak a kor egyik legjobb gárdája, a BEK akkori címvédője, a Szpartak Kijev ellen. Az ukrajnai csapat gyakorlatilag megegyezett a szovjet válogatottal, és az a gárda abban az évben megnyerte a világbajnokságot. Mondhatni tehát, hogy az egyik legerősebb csapat került a Vasas útjába.
A kinti mérkőzésen 5 góllal nyertek a kijeviek, így a visszavágóra maradt esély arra, hogy a Vasas 1978 és 1979 után ismét bekerüljön a BEK döntőjébe. Olvasóim közül bizonyára akadnak olyanok, akik emlékeznek a régi Vasas sportcsarnokra, a lelátókra, amik, ha megteltek, akkor káprázatos hangulatot teremtett az a 2 ezer szerencsés, akik befértek a szűk és meredek nézőtérre. Igazi mini-katlan volt az a csarnok, ahol a közönség hangos bíztatásával szárnyaltak a hazai játékosok, a vendégek pedig remegő lábakkal léptek parkettre. Nekem arról a meccsről a leginkább pártfőtitkárra emlékeztető kinézetű Turcsin mester és felesége, az egyik legjobb játékos, Turcsina neve maradt meg, na és az, ahogy a derék mester vöröslő fejjel kiabált játékosaival. De mindhiába, mert a publikum támogatásának is köszönhetően a visszavágót 7 góllal nyerte az angyalföldi együttes, így következhetett a BEK döntője, ahol az ellenfél a kor szintén kiemelkedő képességű csapata, a Radnicski Beograd volt.
Ám mielőtt még ezt a párharcot felidézném, mindenképpen szeretném megemlíteni, hogy az 1982-es kézilabda esztendő nem csak a lányok, de a férfiak számára is hozott egy hatalmas sikert. A Honvéd együttesének BEK-győzelméről van szó, ugyanis a magyar gárda a döntőben kettős győzelmet aratott a svájci St. Gallen ellen. És ez a két BEK-diadal egy hétvége alatt történt. Csak néhány név a hazai meccseinek többségét szintén Angyalföldön játszó piros-fehér együttesből: Jegenyés Alpár, Kenyeres József, Kovács Péter, Őri Péter. Ők örökre beírták magukat a magyar kézilabda történelmébe.
Itt érdemes megemlíteni azt is, hogy akkoriban még nem szerepeltek idegenlégiósok Magyarországon, tehát mind a Honvéd, mind a Vasas együttesét kizárólag magyar játékosok alkották. Az a folyamat csak később kezdődött el, hogy nem csak a klubcsapatok teltek meg légiósokkal, de a válogatottban is egyre több honosított szerepelt. Sajnos az is eljött pár év múlva (1990-ben), hogy Rácz Mariann és Gódorné az osztrák válogatott oszlopos tagjai lettek.
A női BEK-döntő első felvonását a Radnicski nyerte, ám a 3 gólos különbség szép reményekre adott okot a visszavágó előtt. A Fáy utcai találkozó előtt köszöntötték a Bp. Honvéd friss BEK-győztes csapatát, akik egy nappal korábban diadalmaskodtak. Idézet a Népsportból:
„A termet zsúfolásig (enyhe kifejezés!) megtöltő közönség hangorkánnal fogadta a Honvédot, de a választ így is hallani lehetett: oda volt írva Kenyeresék arcára...
És amikor a csapatkapitány letette a pálya szélére a díszes serleget, kicsit a célt is odahelyezte a Vasas-lányok elé…”
A zsúfolt lelátón én is ott lehettem, és ezúttal is annyira megtelt a terem, hogy még a lépcsőkön is ültek. A mérkőzés előtt búcsúztatták el a Vasastól a legendás Sterbinszky Amáliát, aki nyártól Dániában folytatta pályafutását. Ennek a ceremóniának az időzítése rosszul sikerült, mert a könnyes búcsú picit rányomta bélyegét Amál játékára, aki az első félidőben önmagához képest gyengén játszott. Ám a második játékrészben már ismét szárnyalt ő és a csapat is, és a 10 gólos győzelemmel gyakorlatilag simán nyerte a BEK-serleget az angyalföldi csapat.
A Népsport a meccs után így írt Sterbinszky búcsúja kapcsán:
„Búcsúzni csak nagyon szépen szabad! De szabad elbúcsúzni ilyen csodálatos játék, ilyen szenzációs siker után? Lehet, hogy ezt a csapatot már soha többé nem látjuk így együtt? Lehet, hogy egy élő legenda búcsúzott ezzel a kupagyőzelemmel?”
A mérkőzés utáni díjátadás is látható az alábbi videón:
Mai szemmel talán már nehezen elképzelhető módon a parkettre engedték a Vasas szurkolótáborát is, akik együtt ünnepelhettek csodálatos csapatukkal. A következő években aztán eltűnt a Vasas dominanciája, és már a hazai bajnokságban is legyőzőre találtak (1983-ban a Bp. Spartacus lett a bajnok). Ennek a visszaesésnek Sterbinszky távozása is az oka lehetett, hiszen személyében egy gyakorlatilag pótolhatatlan ászt veszített a csapat. A BEK döntőjébe még egy évtizeddel később is bejutott a Vasas, ám a legrangosabb klubtorna serlegét csak ekkor, 1982-ben sikerült elnyernie a piros-kék gárdának.
Ebben a részben eddig sikerült eljutnom az emlékek felidézésében. A következő folytatásokban ismét a labdarúgás lesz fókuszban, jön majd az Nb1-es bajnokság tavaszi szezonja, a válogatott pedig készül Spanyolországba, a világbajnokságra. Remélem, továbbra is velem fogtok tartani, és köszönöm eddigi figyelmeteket is.
*** Ha biztosításra van szükséged, netán hitelfelvételi lehetőség vagy hitelkiváltás iránt érdeklődsz, a 70-3170694 telefonszámon állok rendelkezésedre. Hívj nyugodtan, ha kérdésed van.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése